czwartek, 12 wrzesień 2019 13:21

Czytanie książek a rozwój wyobraźni

Napisane przez skupszop.pl

Każdy z nas przeczytał w życiu jakieś książki. Były to książki różnego rodzaju. Od książek przygodowych czytanych dla własnej przyjemności poprzez książki wymagane przez naszych nauczycieli. Każdy z nas ma świadomość, że studiowanie książek przynosi nam wiele korzyści intelektualnych. Jednak jak czytanie książek wpływa na naszą wyobraźnie?

Czytanie książek to trening mózgu

 Nauka czytania jest jednym z podstawowych procesów jeżeli chodzi o socjalizacje każdego człowiek. Gdy nabędziemy umiejętność czytania otwierają się przed nami nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy i poszerzania naszych horyzontów. Musimy wiedzieć o tym, że czytanie nie jest ewolucyjnie zapisaną możliwością w naszym DNA. Czytanie wymaga od nas dużego wysiłku, na który składa się odpowiednia koncentracja, przetwarzanie danych, umiejętność analizy oraz łączenia faktów. Jest to dla naszego umysłu duży wysiłek, których wyciska maksymalne możliwości z naszego ewolucyjnego rozwoju. Czytanie książek jest jak jazda na rowerze. Niećwiczona umiejętność zanika i dokładnie tak samo jest z czytaniem jak i z używaniem danego języka. Połączenia neuronalne odpowiadające za daną umiejętność po prostu zanikają. Dlatego tak ważna jest regularność w każdej czynności,a powiedzenie, że trening czyni mistrza ma głębszy sens w odniesieniu medycznym oraz psychologicznym. Powtarzając daną czynność wielokrotnie trenujemy również funkcje poznawcze mózgu. 

 Ze względu na na wiele walorów edukacyjnych wiele osób zastanawia się co czytać swoim dzieciom oraz kiedy zacząć to robić. Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w artykule do którego link znajdziemy poniżej:

https://skupszop.pl/blog/co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi  

 

Czytanie książek a rozwój naszej wyobraźni

Czy czytanie książek faktycznie rozwija naszą wyobraźnie czy jest to tylko pusty wyświechtany slogan? Okazuje się, że jest to jak najbardziej potwierdzona zależność. Czytanie książek uaktywnia w naszej korze mózgowej neurony lustrzane, które są odpowiedzialne za odczuwanie emocji oraz zdolność odczuwania empatii. Dzięki temu czytając uaktywniamy obszary odpowiedzialne za nasze odczucia emocjonalne.

 Z uwagi na zależności opisane wyżej możemy stwierdzić, że czytając książkę przeżywamy jej fabułę oraz przygody w niej zawarte jakby dotyczyły nas samych. Na dodatek powyższe teorię są potwierdzone przez badania naukowe, które zostały wykonane w USA w dwa tysiące czternastym roku. Na grupie kontrolnej dziewięciu ochotników zostały przeprowadzone badania czynnościowe mózgu (fMRI). Grupa ochotników poprzedniego wieczora miała za zadanie przeczytać trzydzieści stron powieści. Następnego dnia zostały przeprowadzone badania aktywności pracy mózgu, które wykazały, że o poranku osoby biorące udział w badaniu miały podwyższoną aktywność kory skroniowej lewej półkuli odpowiadającej za rozumienie i przetwarzanie komunikatów językowych.

 Tego typu pobudzenie obserwujemy podczas czytania książek. Badani pomimo tego, że przestali czytać poprzedniego wieczoru nadal przetwarzali w głowie treść książki.  Tego typu stan według naukowców może utrzymywać się do pięciu dni po odłożeniu książki.

Czytany 1237 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 13:23

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME