Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 październik 2019 07:19

Niesamowity obraz Csontvárego z ukrytym przekazem

Napisane przez Radosław Konieczny
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niesamowity obraz Csontvárego z ukrytym przekazem Wikipedia

Tivadar Kosztka Csontváry był przedstawicielem awangardowego ruchu na początku XX wieku. Węgierski malarz był jednym z pierwszych, którzy stali się znani w Europie, mimo że pracował głównie w Budapeszcie. Tworzył swoje najbardziej popularne prace w latach 1903–1909, organizowano również jego wystawy w Paryżu i Europie Zachodniej. Miał nieco ekscentryczną osobowość z kilku powodów - na przykład swojego wegetarianizmu, antyalkoholizmu, pacyfizmu i sprzeciwu wobec palenia. Niektórzy jego biografowie uważali to za utajoną, ale coraz bardziej destrukcyjną schizofrenię.

Na jego obrazie pt. "Az Öreg Halász" (Stary rybak) możemy odnaleźć szokujące detale. Na pierwszy rzut oka nie ma na nim nic dziwnego, może oprócz dyssymetrii twarzy. Jednak jeśli odbijemy lewą stronę obrazu "jak w lustrze", otrzymamy zupełnie inną idealną twarz. To samo stanie się, jeśli zrobimy to z prawą stroną malowidła.

Co więcej, oba utworzone przez odbicie lustrzane obrazy będą idealne, ale będą przy tym niosły dwa skrajne przekazy.

Oto oryginalny obraz:Tutaj odbicie lustrzane lewej strony:Stary rybak modli się na łódce, płynąc na spokojnym morzu.

A tutaj prawej:Diabeł siedzi w trumnie, a za nim szaleje sztorm. Obraz pokazuje nam dwubiegunowość człowieka, nasze dobre i złe twarze.

Na koniec warto przytoczyć notkę biograficzną malarza:

Tivadar Kosztka Csontváry (ur. 5 lipca 1853 w Kisszeben, zm. 20 czerwca 1919 w Budapeszcie) – węgierski malarz, symbolista, z wykształcenia farmaceuta.

Jak sam twierdził, w słoneczne przedpołudnie 13 października 1880 doświadczył mistycznej wizji. Usłyszał głos mówiący mu, że zostanie wielkim malarzem, większym niż Rafael. Odbył podróże po Europie, m.in. zwiedził Watykan. Po powrocie znowu pracował w zawodzie aptekarskim, zbierając pieniądze na dalsze podróże. W 1890 wyruszył w kolejną podróż. Zwiedził Paryż, Dalmację, Włochy, Grecję, Liban, Palestynę, Egipt, Syrię i malował obrazy. Największe jego dzieła powstały między 1903 a 1909. Wystawiał swoje prace w Europie Zachodniej, gdzie spotkał się z pewnym uznaniem. W swojej ojczyźnie uważany był za dziwaka, po części z powodu ekscentrycznych jak na swoje czasy przekonań (był wegetarianinem, abstynentem, pacyfistą).

Zmarł w samotności i biedzie, chorował psychicznie.

Źródła: HungaryToday, Wikipedia

Zdjęcia: szeretlekmagyarorszag.hu

Artykuły powiązane