sobota, 26 październik 2019 10:53

Syndrom "córki z Kalifornii"

Napisane przez Radosław Konieczny
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Syndrom "córki z Kalifornii" Pixabay

Świat medycyny pełen jest zadziwiających i skomplikowanych terminów, jednak jednym ze szczególnie interesujących przypadków jest tzw. "córka z Kalifornii" - część z nas zapewne miała z tym do czynienia, nie zdając sobie z tego sprawy.

Syndrom „córki z Kalifornii” jest frazą stosowaną w środowisku lekarzy, mającą na celu opisanie sytuacji, w której od dawna zaginiony krewny przybywa do szpitala, w którym leczony jest umierający starszy członek rodziny i nalega, aby zespół medyczny zastosował zdecydowane środki w celu przedłużenia życia pacjenta lub w inny sposób kwestionuje opiekę, którą pacjent otrzymuje. W swojej książce pt. "The Conversation: A Revolutionary Plan for End-of-Life Care" z 2015 roku amerykański lekarz Angelo Volandes przypisuje to „winie i zaprzeczeniu” - „niekoniecznie temu, co jest najlepsze dla pacjenta”.

„Córka z Kalifornii” jest często opisywana jako wściekła, wygadana i dobrze poinformowana.

Specjaliści medyczni twierdzą, że ponieważ osoba opisywana jako „córka z Kalifornii” była nieobecna w życiu i opiece nad pacjentem w podeszłym wieku, często zaskakuje ją stopień pogorszenia stanu pacjenta i może mieć nierealistyczne oczekiwania co do tego, co jest wykonalne z medycznego punktu widzenia. Może też czuć się winna z powodu swojej nieobecności i dlatego może czuć motywację do potwierdzenia swojej roli jako zaangażowanego opiekuna.

Wyrażenie to zostało po raz pierwszy udokumentowane przez Davida Molloya i innych gerontologów w studium przypadku z 1991 roku opublikowanym w "Journal of American Geriatrics Society", zatytułowanym „Podejmowanie decyzji wśród niekompetentnych osób starszych: "The Daughter from California Syndrome"". W tymże artykule Molloy i współpracownicy przedstawili strategie mające na celu pomóc personelowi medycznemu w radzeniu sobie z problematycznymi członkami rodziny pacjentów umysłowo niekompetentnych.

Co ciekawe - w samej Kalifornii syndrom ten opisuje się czasem mianem "córki z Nowego Jorku".

Źródło: Wikipedia

1 komentarz

  • Link do komentarza Piotr piątek, 22 listopad 2019 19:14 napisane przez Piotr

    Od razu przypomniał mi się Zbigniew Ziobro kiedy jego ojciec trafił do szpitala. Po jego śmierci Ziobro jeszcze ciągał lekarzy po sądach.

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME