Wydrukuj tę stronę
sobota, 26 październik 2019 10:53

Syndrom "córki z Kalifornii"

Napisane przez Radosław Konieczny
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Syndrom "córki z Kalifornii" Pixabay

Świat medycyny pełen jest zadziwiających i skomplikowanych terminów, jednak jednym ze szczególnie interesujących przypadków jest tzw. "córka z Kalifornii" - część z nas zapewne miała z tym do czynienia, nie zdając sobie z tego sprawy.

Syndrom „córki z Kalifornii” jest frazą stosowaną w środowisku lekarzy, mającą na celu opisanie sytuacji, w której od dawna zaginiony krewny przybywa do szpitala, w którym leczony jest umierający starszy członek rodziny i nalega, aby zespół medyczny zastosował zdecydowane środki w celu przedłużenia życia pacjenta lub w inny sposób kwestionuje opiekę, którą pacjent otrzymuje. W swojej książce pt. "The Conversation: A Revolutionary Plan for End-of-Life Care" z 2015 roku amerykański lekarz Angelo Volandes przypisuje to „winie i zaprzeczeniu” - „niekoniecznie temu, co jest najlepsze dla pacjenta”.

„Córka z Kalifornii” jest często opisywana jako wściekła, wygadana i dobrze poinformowana.

Specjaliści medyczni twierdzą, że ponieważ osoba opisywana jako „córka z Kalifornii” była nieobecna w życiu i opiece nad pacjentem w podeszłym wieku, często zaskakuje ją stopień pogorszenia stanu pacjenta i może mieć nierealistyczne oczekiwania co do tego, co jest wykonalne z medycznego punktu widzenia. Może też czuć się winna z powodu swojej nieobecności i dlatego może czuć motywację do potwierdzenia swojej roli jako zaangażowanego opiekuna.

Wyrażenie to zostało po raz pierwszy udokumentowane przez Davida Molloya i innych gerontologów w studium przypadku z 1991 roku opublikowanym w "Journal of American Geriatrics Society", zatytułowanym „Podejmowanie decyzji wśród niekompetentnych osób starszych: "The Daughter from California Syndrome"". W tymże artykule Molloy i współpracownicy przedstawili strategie mające na celu pomóc personelowi medycznemu w radzeniu sobie z problematycznymi członkami rodziny pacjentów umysłowo niekompetentnych.

Co ciekawe - w samej Kalifornii syndrom ten opisuje się czasem mianem "córki z Nowego Jorku".

Źródło: Wikipedia

Artykuły powiązane

1 komentarz