poniedziałek, 17 luty 2020 15:40

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Napisane przez Elipsa

Pierwszy dzień w przedszkolu jest ważny nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Nowa sytuacja bywa stresująca dla malca, który nagle z dnia na dzień pozostaje na kilka godzin pod opieką obcej osoby. Odnalezienie się w nowej sytuacji wymaga czasu. Dziecko przyzwyczai się do nowego środowiska, ale początki mogą być trudne. Jak więc przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Dni adaptacyjne w przedszkolu

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to moment przełomowy w życiu dziecka, dlatego warto wybrać się z nim na tzw. dni adaptacyjne, które organizowane są w wielu przedszkolach. Dzięki nim dziecko, w obecności rodziców, może poznać nie tylko samą placówkę, ale także panie, które będą się nim opiekować. Dziecko podczas wizyt w przedszkolu z pewnością spotka tam też swoich rówieśników, obejrzy salę, toaletę. Dni adaptacyjne pomogą oswoić się maluchowi z nową sytuacją i później nie będzie problemu z tym, by dłużej zostało w przedszkolu bez obecności mamy czy taty.

Dziecko, które ma rozpocząć swoją przygodę z przedszkolem, powinno wiedzieć o tym dużo szybciej i tu duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni opowiadać maluchowi o tym, co czeka go w przedszkolu. Opowiadanie o atrakcjach i zabawach z innymi dziećmi z pewnością zachęcą malucha do pójścia do przedszkola. Dzieci, gdziekolwiek nie idą, bardzo lubią zabierać ze sobą swoją ulubioną zabawkę. W przypadku pójścia do przedszkola warto zadbać o to, by przytulanka towarzyszyła mu zwłaszcza na samym początku. W ten sposób maluch poczuje się bezpiecznie.

Przedszkole Montessori, czyli jaką placówkę wybrać?

Wiemy już, co zrobić, by pierwsze dni w przedszkolu stały się dla dziecka przyjemnym czasem. Teraz warto wspomnieć kilka słów o tym, jakie przedszkole wybrać, by maluch miło spędzał w nim czas i wszechstronnie się rozwijał. Obecnie wybór placówek, zwłaszcza w dużych miastach - Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, jest ogromny. Rodzice stają więc przed nie lada wyzwaniem.

Obecnie prym wiodą przedszkola prowadzone wg założeń koncepcji pedagogiki Marii Montessori. Edukacja przedszkolna opiera się na tzw. nauczaniu otwartym, które rozwija i kształtuje indywidualne cechy charakteru dziecka, jego osobowości. Przedszkole Montessori rozwija dziecko wg jego własnej aktywności. Taki model kształcenia bazuje więc na działaniu, aktywności poznawczej. Wychowawca w przedszkolu przybiera rolę trenera, który zachęca dziecko do działania, wskazuje właściwą drogę. Do niczego go nie zmusza, a jedynie motywuje do zdobywania wiedzy.

W przedszkolu Montessori to dziecko jest najważniejsze, a głównym zadaniem nauczyciela jest wspieranie go i umożliwianie maluchowi poznawanie otaczającej go rzeczywistości poprzez odkrywanie, doświadczanie i przeżywanie. Edukacja przez zabawę to najlepsze rozwiązanie do swobodnego rozwoju dziecka pod względem emocjonalnym, społecznym i fizycznym.

Dziecko posyłane do przedszkola Montessori będzie rozwijało się we własnym tempie, nie będzie zmuszane do przyswajania wiedzy, a to przełoży się na chęć odwiedzania swoich rówieśników w placówce. W przedszkolu Montessori wszystkie dzieci są szanowane i do niczego się ich nie zmusza. Jeśli nie chcą jeść, to nie jedzą, jeśli nie chcą spać, także nie są do tego zmuszane. Dziecko z uśmiechem na twarzy będzie chodziło do przedszkola, w którym panuje miła atmosfera, nie ma przemocy i agresji.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy przedszkole Montessori będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego dziecka, zapoznaj się ze szczegółami koncepcji pedagogicznej Marii Montessori i sam podejmij decyzję o posłaniu swojej pociechy do przedszkola, którego edukacja opiera się właśnie na tej metodzie.

Artykuł powstał we współpracy z Przedszkolem "Elipsa" przy ul. Piwnej 1 w Poznaniu

Czytany 572 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 15:44

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME