wtorek, 18 grudzień 2018 09:55

Dlaczego "spam"?

Napisane przez Piotr Zelek
Spam Spam

Wśród rzeczy, których w życiu nie sposób uniknąć, większość z nas zapewne wymieni także spam. Tony śmieciowych maili zalewają nasze e-skrzynki każdego dnia. Ale dlaczego określamy je właściwiem mianem "spamu"?

Spam wszedł do Oxford English Dictionary jako termin opisujący niechciane wiadomości e-mail w 1998 roku. Obecnie jest tam przedstawiany jako rzeczownik oznaczający "nieistotne lub niezamówione wiadomości wysyłane przez Internet, zazwyczaj do dużej liczby użytkowników, w celu reklamy, wyłudzania informacji, rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania itp.", a także jako czasownik oznaczający "wysyłanie tej sameh wiadomości bezkrytycznie (do dużej liczby użytkowników Internetu)".

Ale jak doszło do tego, że spam to właśnie spam? Na początek warto przejść do drugiego wpisu pod tym hasłem na wyżej wspomnianym słowniku: "Konserwy mięsne produkowane głównie z szynki".

W 1937 roku przedsiębiorstwo Hormel Foods wprowadziło tzw. mięso "Spam" w formie mielonki. Zgodnie z oficjalną historią spamu, nazwa ta była pomysłem Kena Daigneau, brata wiceprezesa Hormel Foods, który wygrał 100 dolarów w konkursie na nazwę Spam. To proste skrócenie "spiced ham" ("przyprawiona szynka") lub "shoulders of pork and ham" ("przystawki z wieprzowiny i szynki").

Do 1970 roku Hormel sprzedał ponad 2 miliardy puszek Spamu i stał się podstawą popularnego skeczu Monty Pythona, w którym menu kawiarni składa się z listy przedmiotów, które są coraz bardziej obciążone spamem, który ostatecznie degeneruje się do losowej grupy wikingów krzyczących "spam, spam, spam, spam, cudowny spam, cudowny spam!", gdy wściekła kelnerka krzyczy: "Zamknąć się!" (wideo można znaleźć na samym dole artykułu).

Spamowanie w Internecie

Pierwsza wiadomość spamowa z pewnością wyprzedza popularyzację tego terminu. Brad Templeton sugeruje, że została ona wysłana przez specjalistę ds. marketingu firmy DEC, Gary'ego Thuerka, w 1978 roku. Użył on wydrukowanego katalogu ARPANET, by spróbować pobudzić zainteresowanie komputerem DECSYSTEM-20.

Nikt tak naprawdę nie wie, kto jako pierwszy użył tego określenia, ale zaczęto go używać w latach 80. w społeczności MUD (multi-user dungeon) jako odniesienie do skeczu Pythona. Interesujące śledztwo w sprawie pochodzenia spamu w Templeton wykazało, że spamowanie było używane w kręgach MUD do opisywania tzw. powodzi za pomocą danych, wykorzystywania programów do zalewania bazy danych i powodziowego czatu z użyciem wielu bezużytecznych tekstów. Wyobraźcie sobie bota, który w kółko wypluwa słowo "spam".

Spam stał się bardzo popularny dzięki społeczności Usenet. Błąd w programie o nazwie ARMM doprowadził Joela Furra do napisania posta, który zawierał wiersz "Przekształcona przez nieudolność programowania w potwora o proporcjach Frankensteina, rozpadła się w nocy z 31 marca 1993 roku i przystąpiła do spamowania news.admin.policy około 200 wiadomościami". Ten potwór od tego czasu działa prężnie, chociaż jego znaczenie ewoluowało.

- Termin "spam" zyskał nieco szersze znaczenie. Początkowo oznaczał on tyle tekstu i szumu rzuconego na ciebie tak szybko, że nie potrafiłeś myśleć ani funkcjonować. Grupy dyskusyjne były bezużyteczne, jeśli stosunek sygnału do szumu znacznie spadł - wyjaśnia Joel Furr. - Teraz oznacza to oszukańczą reklamę w dowolnej formie elektronicznej, z której masz niewielką lub żadną możliwość rezygnacji.

Spam miał katastrofalny wpływ na Usenet. Anonimowi spamerzy wypełnili ją śmieciami i użytkownicy zdążyli odejść zanim zwalczono takie praktyki. Spam rozprzestrzeniał się szybko w Internecie w czasie, w którym zwykli użytkownicy publikowali swoje adresy e-mail w grupach, na forach i na czatach.

- Niestety, nasza architektura sieci i protokoły komunikacyjne zostały napisane w czasach, w których bezpieczeństwo nie było wielkim zmartwieniem - mówi Joel.

W 2001 roku spam stał się na tyle dręczącym problemem, że wiele osób zaczęło próbować go rozwiązać. W tym czasie około 8 procent wiadomości e-mail na całym świecie było spamem.

Termin ten był wystarczająco dobrze znany, do tego stopnia że firmy takie jak Spam Arrest, założona w 2001 roku jako oprogramowanie do weryfikacji źródeł e-mail, używały go w swoich nazwach. Hormel Foods był wściekły na używanie swojego znaku handlowego i przeprowadził serię nieudanych procesów sądowych w latach 2002-2007 przeciwko takim firmom, jak Spam Arrest, Spambuster i Spam Cube.

Hormel ostatecznie zrezygnował ze sporów i objął spuściznę, sponsorując nawet musical Spamalot w 2006 roku.

- Chociaż związek naszego produktu ze spamem internetowym lub e-mailowym, w tym obrazkowym, nie jest w żaden sposób powiązany, staramy się zachować poczucie humoru wokół naszej kultowej marki i czerpać radość z konsumenckiej przyjemności z jej docenienia - oznajmił Rick Williamson, menedżer ds. Komunikacji zewnętrznej pracujący dla Hormel Foods. - W końcu musimy chronić wartość marki, ale jest to marka sympatyczna i nader energiczna.

Niewiele wskazuje na negatywny wpływ całego zamieszania dla tejże firmy. Hormel sprzedał 7 miliardową puszek Spamu w 2007 roku, a sprzedaż nadal jest spora. Roczny raport Hormel za 2013 rok ujawnił, że sprzedaż spamu wzrastała w porównaniu z rokiem ubiegłym w 9 z 10 ostatnich lat.

Źródło: Digital Trends

Czytany 1699 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 grudzień 2018 10:04

Media

Monty Python
Więcej w tej kategorii: « Dlaczego "@"? Dlaczego "Xmas"? »

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME