czwartek, 21 lipiec 2022 09:52

Osobliwa batalia prawna Władcy Pierścieni z Dungeons & Dragons

Napisane przez Radosław Konieczny
Osobliwa batalia prawna Władcy Pierścieni z Dungeons & Dragons Pixabay

Oczywistym jest, że Dungeons & Dragons było inspirowane książkami The Lord of the Rings, ale podobieństwa między tymi dwoma projektami stanowiły niemały problem dla Tolkien Estate, prowadząc do skomplikowanych działań prawnych. Te spowodowały, że popularna gra została zmieniona na zawsze.

Podręczniki do Dungeons & Dragons nigdy nie kryły się z przytaczaniem inspiracji do stworzenia tej gry i wiele z nich zawiera listy polecanych lektur z zakresu fantasy, w tym serie "Pieśń lodu i ognia", "Conan" czy "Świat Dysku". Najnowsza edycja Podręcznika Gracza wymienia dzieła J.R.R. Tolkiena jako inspirującą lekturę dla aspirujących mistrzów lochów, co nie jest zaskoczeniem. "Władca Pierścieni" jest prototypową kampanią Dungeons & Dragons, nawet jeśli w "Drużynie" wyraźnie brakowało uzdrowicieli.

Dungeons & Dragons nie są obce kontrowersje, tak więc gra od dziesięcioleci boryka się z problemami prawnymi. Tolkien Estate jest jedną z wielu organizacji, które miały problem z treścią i zawartością D&D, co zaowocowało pozwem, który ostatecznie został rozstrzygnięty poza sądem. Według Gary'ego Gygaxa (współtwórcy Dungeons & Dragons) w poście na EN World, Tolkien Estate chciało, aby słowa: smok, krasnolud, elf, ent, goblin, hobbit, ork i warg zostały usunięte z gry. Według Dangerous Games: What the Moral Panic Over Role-Playing Games Says about Play, Religion, and Imagined Worlds, pozew został skierowany przez hollywoodzkiego potentata Saula Zaentza w imieniu jego firmy, Middle-earth Enterprises, która miała mieć swoją własną, skomplikowaną historię z filmami o Śródziemiu.

Z powodzeniem argumentowano, że większość z tych nazw należy do domeny publicznej i może być swobodnie używana przez każdego, ale utrzymały się trzy z nich, które musiały zostać zmienione. W najwcześniejszych wersjach Dungeons & Dragons hobbity były rasą grywalną, natomiast enty i balrogi mogły być atakowane przez gracza. Po rozstrzygnięciu sprawy sądowej, hobbici zostali zamienieni w niziołki (halflings), enty w drzewce (treants), a balrogowie w balory.

Źródło: ScreenRant

Czytany 611 razy

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME