poniedziałek, 31 grudzień 2018 12:40

Najostrzejsza businesswoman w Chinach

Chiny Chiny

Tao Huabi, znana jako chińska "Leciwa Matka Chrzestna", jest twórczynią jednego z najsłynniejszych chińskich sosów chili i jest ucieleśnieniem "chińskiego snu". Podążając własną ścieżką i polegając na swoim biznesowym instynkcie, Tao wyszła z ubóstwa i stała się multimiliarderem. Najostrzejsza businesswoman w Chinach spokojnie przeszła na emeryturę w 2014 roku.

"Leciwa Matka Chrzestna" (Lao Gan Ma) to znany wszystkim pseudonim w Chinach. Każdy, kto odwiedza chińskie restauracje czy supermarkety, zna markę sosów chili produkowanych w Chinach od lat 90. XX wieku - znanych z małego portretu chińskiej kobiety na etykiecie.

Ta kobieta to Tao Huabi (陶 华 碧), która nie tylko stworzyła słynny sos chili, ale także została założycielką i dyrektorem generalnym prywatnej firmy "Lao Gan Ma Foodstuff Company" (老干妈 风味 食品 有限 责任 公司). Firma została założona w Guiyang w południowo-środkowej części Chin, w prowincji Guizhou, w 1997 roku.

14 lutego 2017 roku Tao Huabi trafiła na listy najpopularniejszych chińskich mediów społecznościowych z hashtagiem "Najostrzejsza Kobieta Chin" (# 曾经 中国 最 火辣 的 女人), kiedy kilka chińskich mediów doniosło, że Tao Huabi po cichu wycofała się ze swojej firmy w 2014 roku i że nie jest już akcjonariuszem marki Lao Gan Ma.

Przemierzenie drogi od skrajnej nędzy do ostatecznego bogactwa (jest ona nawet zapisana na liście najbogatszych Chińczyków w czasopiśmie Forbes) sprawia, że historia Tao Huabi brzmi niemal jak powieść.

Tao urodziła się w 1947 roku w odległej górskiej wiosce w Zun'yi, w prowincji Guizhou. Ponieważ jej rodzina była zbyt biedna, by wysłać ją do szkoły, Tao nie nauczyła się czytać i pisać. Kiedy miała 20 lat, poślubiła miejscowego geologa i miała dwóch synów.

Kiedy jej mąż zachorował, Tao Huabi niespodziewanie została wdową w ciągu kilku lat po ślubie. Została zmuszona do pracy poza wioską, aby zapewnić byt rodzinie - Tao pracowała przez całą dobę, a w nocy robiła tofu ryżowe, które sprzedawała w szkołach w ciągu dnia.

W 1989 roku Tao założyła mały sklep z makaronem w Nanming, dzielnicy Guiyang. Chociaż właściwie serwowała proste kluski (nudle), wymieszała je z własnym pikantnym ostrym sosem z dodatkiem soi (豆豉 麻辣 酱). Tao była uwielbiana w sąsiedztwie, gdzie stała się "matką chrzestną" dla biednych studentów, którym zawsze dawała zniżki i dodatkowe porcje.

Ponieważ wielu lokalnych studentów i mecenasów odwiedzało jej małą jadłodajnię, wkrótce jej makaronowy biznes się rozrósł - ale nie z powodu jej makaronu.

Tao Huabi odkryła popularność swojej przyprawy, gdy klienci przychodzili kupić sos bez makaronu. Pewnego dnia, gdy jej sos się wyprzedał, przekonała się, że klienci nie będą jeść jej dań bez specjalnego sosu.

Kiedy Tao dowiedziała się, że inne sklepy z makaronem w okolicy robią dobre interesy, używając domowego sosu w swoich makaronach, zdała sobie sprawę z potencjału jej produktu.

Od sklepiku z makaronem do fabryki sosów chili

Na początku lat dziewięćdziesiątych coraz więcej kierowców ciężarówek jeździło przez sklep Tao ze względu na budowę nowej autostrady w okolicy. Tao potraktowała to jako szansę na wypromowanie swoich przypraw poza lokalnymi miejscowościami i zaczęła rozdawać sosy za darmo, aby kierowcy mogli je zabrać do domu.

Ta forma marketingu szeptanego wkrótce opłaciła się, gdy ludzie spoza dzielnicy odwiedzali sklep Tao, aby kupić jej sosy chili i inne przyprawy.

W 1994 roku przestała ona sprzedawać makarony i zmieniła swoją małą restaurację w sklep z sosami. Dwa lata później, w wieku 49 lat, Tao podjęła decyzję o wynajęciu domu w Guiyang, zatrudniła 40 pracowników i założyła własną fabrykę sosów o nazwie "Leciwa Matka Chrzestna" - "Lao Gan Ma" (老干妈). W 1997 roku firma została oficjalnie zarejestrowana i otwarta dla potencjalnych kontrahentów.

Chociaż marka Lao Gan Ma odniosła natychmiastowy sukces, Tao Huabi przez lata zmagała się z trudnościami, ponieważ garstka konkurentów wprowadziła fałszywe sosy Lao Gan Ma z podobnym opakowaniem i prawie zrujnowała jej działalność.

W 2001 roku, kiedy Tao Huabi miała 54 lata, sąd w Pekinie ostatecznie orzekł, że inne podobne produkty nie mogą używać nazwy "Lao Gan Ma" ani naśladować jej paczek. Otrzymała 400000 RMB z tytułu rekompensaty (ok. 60000 amerykańskich dolarów). Dwanaście lat później jej roczna sprzedaż wyniosła 540 milionów USD (3,7 miliarda RMB).

Cud z Guizhou

Do tej pory "imperium chili" Tao stało się międzynarodowe, ponieważ jej przyprawy są sprzedawane w USA czy Afryce. Jest znana jako "Cud z Guizhou". Pomimo wielu ofert, które miała w swojej karierze, aby rozpocząć działalność gdzie indziej, zawsze pozostała wierna swojej ojczystej prowincji - ku uciesze urzędników samorządowych, którzy nieustannie pokazywali swoje wsparcie dla Tao.

Kobieta jest prawdziwym błogosławieństwem dla prowincji - nie tylko dlatego, że jej marka stała się znana jako wyjątkowy "produkt z Guizhou", ale głównie dlatego, że zapewnia zatrudnienie 4100 osobom, a bezpośrednio i pośrednio generuje dochód dla dziesięciu tysięcy rolników.

Lao Gan Ma jest zdecydowanie największą marką związaną z chili z ponad 20 różnymi przyprawami w obiegu.

W 2015 roku Tao znalazła się na liście najbogatszych chińskich rodzin Forbesa o szacunkowej wartości majątku 1,05 miliarda USD.

Poza tym Tao, mająca ponad 70 lat, podobno uwielbia samochody (ma dwa Rolls-Royce, jednego Mercedesa i jedno BMW), jest także aktywna politycznie i została członkiem komisji Kongresu Ludowego na szczeblu prowincji.

Według najnowszych doniesień mediów chińskich Tao Huabi po cichu wycofała się w 2014 roku, co było nieznane opinii publicznej. Ona i jej najmłodszy syn Li Hui (李辉) nie figurują już na liście akcjonariuszy. Jednak jej najstarszy syn Li Guishan (李贵 山) nadal jest udziałowcem spółki.

Butelka Lao Gan Ma jest ogólnie sprzedawana za około 8-10 RMB (± 1-1,5 USD). Za granicą ceny wahają się od 8$ do 15$.

Źródło: What's on Weibo