niedziela, 06 styczeń 2019 11:13

Historia Aitzaza Hasana - chłopca, którego śmierć uratowała życia 2000 uczniów

Napisane przez Piotr Zelek
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Przed Wami poruszająca historia Aitzaza Hasana Bangasha, pakistańskiego chłopca, którego bohaterska postawa uratowała ponad 2000 uczniów jednej ze szkół we wiosce Hangu.

Aitzaz był pakistańskim chłopcem w wieku szkolnym z dystryktu Hangu w prowincji Chajber Pasztunchwa, który zmarł podczas próby obezwładnienia zamachowca-samobójcy w dniu 6 stycznia 2014 roku. Chłopiec uniemożliwił mu wejście do swojej szkoły, w której znajdowało się ponad 2000 uczniów.

Heroiczny czyn Aitzaza, dokonany by ocalić swoich kolegów z klasy, poruszył serca Pakistańczyków. Nastolatek został okrzyknięty szahajem (męczennikiem) i narodowym bohaterem. Za jego czyn biuro premiera Nawaza Sharifa poradziło prezydentowi Mamnoonowi Husainowi, by ten uhonorował Aitzaza Hasana nagrodą cywilną Sitara-e-Shujaat (Gwiazda odwagi). Ponadto Aitzaz został ogłoszony Człowiekiem Roku Heralda w 2014 roku.

Ojcem Aitzaza Hasana jest Mujahid Ali, który w czasie ataku przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Typowym dla mężczyzn w tym zubożałym regionie było, aby wyjeżdżać za granicę, w tym do regionu Zatoki Perskiej, w celu zapewnienia godnego bytu swoim rodzinom. Nastoletni bohater miał również matkę, brata i dwie siostry. Aitzaz Hasan uczęszczał do 9. klasy w Ibrahim Zai High School. Kuzyn Hasana Mudassir Bangash opisuje go jako znakomitego ucznia, który brał udział we wszystkich możliwych zajęciach pozalekcyjnych.

Obszar, w którym żył Aitzaz Hasan, jest domem dla wielu szyickich muzułmanów, z których wielu zostało zabitych przez talibów. Nastolatek był znany z otwartej krytyki grup zbrojnych.

Śmierć

6 stycznia 2014 roku Aitzaz przebywał tuż poza bramami szkoły Ibrahimzai, w Hangu, z dwoma innymi szkolnymi kolegami. Aitzazowi nie pozwolono uczestniczyć w porannym zgromadzeniu z powodu spóźnienia. W tym czasie mężczyzna w wieku 20-25 lat podszedł do bramy i oświadczył, że jest tam, aby "zostać przyjętym". Jeden z uczniów zauważył detonator na kamizelce mężczyzny, po czym koledzy Aitzaza wbiegli do środka, podczas gdy sam Aitzaz stawił czoła zamachowcy-samobójcy, który następnie zdetonował ładunki wybuchowe.Według innych relacji, Aitzaz był w drodze do szkoły, kiedy zauważył podejrzaną osobę. Kiedy chłopiec próbował go zatrzymać, ten zaczął iść szybciej w kierunku szkoły. Próbując powstrzymać zamachowca, Aitzaz rzucił kamień, ale chybił. Następnie nastolatek pobiegł w kierunku podejrzanego osobnika i złapał go, co skłoniło zamachowca-samobójcę do zdetonowania jego naładowanej materiałem wybuchowym kamizelki.

Aitzaz zmarł na miejscu, natomiast żaden inny uczeń nie został ranny. Akt Aitzaza ocalił w tym dniu życie setek studentów. Do opisywanego ataku przyznała się grupa Lashkar-e-Jhangvi.

Pokłosie

Ojciec Aitzaza oświadczył, że jego syn złożył ofiarę, by ratować życie innych: "Mój syn sprawił, że jego matka płakała, ale uratował tym samym setki matek przed płaczem za swoimi dziećmi". Wiele osób uczestniczyło w pogrzebie chłopca, aby złożyć wyrazy szacunku. Na grobie Aitzaza Hasana złożono wieniec w imieniu szefa armii pakistańskiej.. Historia Aitzaza doprowadziła do lawiny emocji w telewizji i mediach społecznościowych, gdzie hashtag #onemillionaitzazs stał się najpopularniejszy w tamtym czasie na Twitterze. W hołdzie jego czynowi została stworzona specjalna strona na Facebooku.

Szef pakistańskiego sztabu generalnego armii Raheel Sharif powiedział, że Aitzaz Hasan jest "narodowym bohaterem, który poświęcił jego dziś na nasze jutro".

Malala Yousafzai, pakistańska aktywistka edukacji nastolatek i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku określiła Aitzaza jako "dzielnego i odważnego" i oznajmiła: "Jego odwagi nie można nigdy zapomnieć". Zobowiązała się przekazać przy tym 5000 funtów rodzinie Hasana.

W 2016 roku swoją premierę miał film pt. "Salute", przedstawiający życie i heroiczny czyn Aitzaza.

Aitzaz został uznany za Człowieka Roku Heralda w roku 2014. Coroczny projekt Człowieka Roku Heralda ma na celu uznanie tych osób w Pakistanie, które miały głęboki wpływ na wydarzenia w państwie i które ucieleśniały to, co w danym roku było istotne. Hasan, którego poświęcenie osiągnęło jeszcze większe znaczenie po ataku na Wojskową Szkołę Publiczną w Peszawarze z 16 grudnia 2014 roku, okazał się zwycięzcą w procesie głosowania trójstronnego, obejmującego głosowanie online, głosowanie listowne i udział 10 wybitnych Pakistańczyków w specjalnym panelu.

Źródło: Wikipedia

Skomentuj

Free Joomla! template by L.THEME