poniedziałek, 14 styczeń 2019 08:27

Brawurowa ucieczka przed Niemcami na rowerach

Kilka pokoleń dzieci na całym świecie dorastało wraz z Ciekawskim Georgem (w Polsce znany głównie z filmu i serialu animowanego), ale tylko nieliczni znają niesamowitą historię, która przyczyniła się do powstania jego pierwszej przygody - brawurową ucieczkę przed nazistami z Niemiec.

Szerzej nieznana opowieść o George'u i jego twórcach, Hansie i Margret Rey, wyszła na jaw wraz z filmem dokumentalnym pt. "Monkey Business", autorstwa Emy Ryan Yamazaki, której przyznano bezprecedensowy dostęp do archiwów Reyów w ich posiadłości.

"Wychowałam się w Japonii, sądząc, że George jest japońską małpą, nie zdając sobie sprawy, że niemal każdy kraj na świecie go uwielbia" - stwierdziła Yamazaki w rozmowie z "People". "W rzeczywistości było to globalne zjawisko od samego początku".

Hans i Margret Rey pochodzili z rodzin żydowskich w Hamburgu w Niemczech, gdzie poznali się będąc nastolatkami. Kiedy Hans przeniósł się do Brazylii po I wojnie światowej, Margret podążyła za nim i oboje pobrali się tam w 1935 roku.

"W tym samym roku wybrali się na wakacje do Paryża" - wyjaśnia Yamazaki. "To, co miało być czterotygodniową podróżą, zmieniło się w cztery lata - nigdy nie wymeldowali się z hotelu."

Będąc w Paryżu, Hans i Margret ukończyli pierwszy rękopis tego, co ostatecznie przekształciło się w Ciekawskiego George'a. Hans był utalentowanym ilustratorem, a jego żona, która pozostawała "dużym dzieckiem", pomogła mu w tworzeniu prozy.

Podobnie jak wielu innych Paryżan w tamtym czasie, nazistowska inwazja w 1940 roku kompletnie zaskoczyła Reyów. Z uwagi na pochodzenie żydowskie stawką było ich życie i postanowili uciec. Ale zanim Hans udał się na poszukiwanie odpowiednich rowerów, aby uciec z Paryża, wszystko zostało wyprzedane.

"Jedynym dostępnym rowerem był tandem, pojazd dla dwóch osób" - wyjaśnia Yamazaki. "Ale Hans był w stanie skonstruować dwa oddzielne rowery przy użyciu części zamiennych".

Z ich prowizorycznymi rowerami, Reyowie udali się z Paryża do stacji kolejowej w pobliżu granicy z Hiszpanią (dystans około 706 kilometrów), gdzie zostali zatrzymani przez dwóch rosłych żołnierzy. Początkowo żołnierze powiedzieli Hansowi i Margret, że nie będą mogli jechać. Ale po przeszukaniu bagażu i odnalezieniu rękopisu Ciekawskiego George'a, wojskowi nagle zmienili zdanie.

"Mieli szczęście" - mówi Yamazaki. "Posiadali brazylijskie paszporty, ale byli Żydami i atmosfera stała się bardzo napięta".

Reyowie mogli sprzedać swoje rowery by zakupić bilety kolejowe i uciekli z południa Francji do Lizbony w Portugalii, skąd ruszyli do Brazylii przed uzyskaniem amerykańskich wiz.

W ciągu roku para opublikowała swoją książkę pt. "Curious George" za pomocą wydawnictwa Houghton Mifflin Harcourt, które wykupiło cztery historie od Reysów za atrakcyjną wówczas cenę 1000 dolarów. "Oznacza to, że pierwsza książka Ciekawskiego George'a została nabyta za 250 dolarów" - mówi Yamazaki z uśmiechem na ustach.

Para, którą autorka określiła "prawdziwymi partnerami", mieszkała razem w Nowym Jorku i kontynuowała pisanie książek dla dzieci przez resztę swojego życia, a Margret przejęła inicjatywę przekształcenia "Curious George" w globalną markę, jaką jest dzisiaj.

Źródło: People