Czy króliki naprawdę uwielbiają marchewki?

króliki

Króliki i marchewki pasują do siebie tak samo jak niedźwiedzie i miód. Ci drudzy naprawdę uwielbiają ten słodki nektar, ale większość ludzi wie, że lubią też inne smakołyki (na przykład prowiant turystów).

Króliki również lubią różnorodne pożywienie, ale niestety niektórzy ludzie uważają, że żyją one wyłącznie na marchewce. W rzeczywistości króliki na wolności nie jedzą warzyw korzeniowych, więc rzeczy takie jak marchewka powinny być tylko okazjonalnym przysmakiem. Organizacja Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals odkryła, że 11 procent wszystkich królików domowych ma próchnicę zębów w wyniku zbyt intensywnego obgryzania tego pomarańczowego smakołyka.

Skoro króliki nie jedzą marchewki na wolności, skąd wziął się ten koncept? Najczęściej obwinia się… Królika Bugsa.

Chociaż przez wielu Bugs uważany był za wiernego naśladowcę swoich futrzastych pierwowzorów, w rzeczywistości przyswoił chrupanie marchewek od króla Hollywood, Clarka Gable’a. Twórcy Chuck Jones, Friz Freleng i Bob Clampett wyjaśnili, że charakterystyczne dla Bugsa zamiłowanie do marchewki zostało zainspirowane sceną z filmu „Ich noce” z 1934 roku. Postać grana przez Gable’a opiera się o płot i zjada marchewkę podczas wyjaśniania zasad podróżowania autostopem. W 1940 roku Królik Bugs zadebiutował w kreskówce zatytułowanej „Dziki zając” i wykazywał podobne zachowania.

W tamtym czasie film dopiero co ujrzał światło dzienne, więc satyra była prawdopodobnie oczywista dla ówczesnych widzów. Dziś większość dzieci nigdy nie słyszała o Clarku Gable i przypisuje jedzenie marchewki normalnemu zachowaniu królika. Jeśli posiadasz tego futrzaka, zapoznaj się z odpowiednimi pokarmami – marchewki są dla królików jak cukierki, więc należy je podawać z umiarem!

Źródło: Mental Floss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *