Dlaczego luty ma 28 dni?

luty, kalendarz

Dlaczego luty jest tak krótkim miesiącem i ma tylko 28 dni?

Jeśli chcemy uzyskać bardzo szybką odpowiedź na to pytanie, to – co może być zaskakujące – fakt, że luty ma 28 dni, opiera się na niczym innym niż rzymski przesąd.

Prawdopodobnie chcielibyśmy jednak trochę więcej wyjaśnień, więc zagłębmy się w ten temat.

W dzisiejszych czasach, gdy prawie cały świat używa kalendarza gregoriańskiego, mamy tendencję do myślenia o podziale roku na miesiące jako o czymś wyrytym na kamiennych tabliczkach, ale jest to dalekie od prawdy.

Przed kalendarzem gregoriańskim istniał kalendarz juliański – wciąż używany w Turcji aż do 1927 roku – a wcześniej kalendarz rzymski.

Ten ostatni pierwotnie dzielił rok od marca do grudnia na 10 miesięcy po 29 lub 31 dni, w oparciu o cykle księżycowe, przy czym wczesna część roku po prostu pozostawała nienazwana.

W tym czasie nie można było sadzić ani zbierać żadnych plonów, więc nie było to uważane za istotne.

Później rzymski władca Numa Pompiliusz dodał dwa „nowe” miesiące – styczeń i luty – aby kalendarz obejmował cały rok.

Powodem, dla którego zawsze było 29 lub 31 dni, nigdy 30, było po prostu to, że Rzymianie uważali liczby parzyste za pechowe.

Niestety, 12 pomnożone przez dowolną liczbę nieparzystą jest zawsze liczbą parzystą. Aby liczba dni w kalendarzu sumowała się do 365 w roku, musiałby istnieć jeden miesiąc z liczbą parzystą. Luty ma 28 dni, ponieważ w tym miesiącu Rzymianie oddawali cześć swoim zmarłym.

Przypuszczalnie uznali, że nie ma większego pecha niż bycie martwym, więc cóż tu mogło zaszkodzić?

Później Juliusz Cezar zmienił kalendarz, aby odzwierciedlał „ruchy” Słońca, a nie cykl księżycowy, podczas gdy jego kalendarz juliański został dopracowany na polecenie papieża Grzegorza XIII w 1583 roku, aby dać nam ostatecznie kalendarz gregoriański, który znamy dzisiaj.

Jakimś cudem jednak stary, krótki luty ze swoją unikalną 28-dniową długością przetrwał wszystkie te zmiany. Oczywiście z wyjątkiem lat przestępnych, kiedy to staje się szczęśliwym posiadaczem całego dodatkowego dnia.

To, kiedy dokładnie występują te lata przestępne, jest oczywiście jedną z kluczowych różnic między kalendarzami wspomnianymi powyżej – ale to historia na inny tekst.

Źródło: BBC Sky at Night Magazine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *