Loty śmierci w czasie brudnej wojny w Argentynie

brudna wojna argentyna

Wyobraź sobie taką scenę: mężczyźni i kobiety są odurzani narkotykami, rozbierani do naga, a następnie wciągani na pokład samolotów, po czym zrzucani do oceanu i topią się w zimnych wodach Atlantyku.

Co więcej, niektórym ofiarom fałszywie wmawia się, że w rzeczywistości zostały zwolnione z więzienia i że powinny tańczyć z radości i świętować swoje rychłe oswobodzenie.

To przerażająca prawda o tym, co wydarzyło się podczas tak zwanej „brudnej wojny” w Argentynie, gdzie rzekomo miało miejsce około 200 takich „lotów śmierci” w latach 1977-1978.

Brudna wojna była okresem terroru rządowego w Argentynie w latach 1976-1982. Ofiarami przemocy było kilka tysięcy lewicowych działaczy i bojowników, w tym: związkowcy, studenci, dziennikarze, marksiści, partyzanci peronistowscy i domniemani sympatycy.

Około 10 tys. zaginionych należało do partyzantów Montoneros (MPM) i Ludowej Armii Rewolucyjnej (ERP). Szacunki dotyczące liczby osób, które zostały zabite lub „zniknęły” wahają się od 9089 do ponad 30 tysięcy. Narodowa Komisja ds. Zaginięć Osób szacuje zaś, że liczba zaginionych wyniosła około 13 tysięcy.

Liczby te należy jednak uznać za nieadekwatne, ponieważ odtajnione dokumenty i wewnętrzne raporty samego argentyńskiego wywiadu wojskowego potwierdzają co najmniej 22 tys. zabitych lub „zaginionych” między końcem 1975 roku (kilka miesięcy przed zamachem stanu z marca 1976 roku) a połową lipca 1978 roku – co jest liczbą niekompletną, ponieważ nie obejmuje zabójstw i „zaginięć”, które miały miejsce po wspomnianym lipcu.

Uważa się, że w „lotach śmierci” zginęły setki osób, z których większość to działacze polityczni i bojownicy.

Szokujące doniesienia na temat tego, co się stało, zostały ujawnione przez Adolfo Scilingo, który został skazany w Hiszpanii w 2005 roku za zbrodnie przeciwko ludzkości. Udzielając wywiadu w 1996 roku, Scilingo powiedział:

„Puszczano im skoczną muzykę i kazano tańczyć z radości, ponieważ mieli zostać przeniesieni na południe(…). Potem powiedziano im, że muszą zostać zaszczepieni z powodu transferu i wstrzyknięto im tiopental. Wkrótce potem stali się senni, a stamtąd załadowaliśmy ich na ciężarówki i wyruszyliśmy na lotnisko”.

Scilingo jest tylko jedną z kilku osób, które zostały zatrzymane w związku z udziałem w przestępstwach. We wrześniu 2009 roku Juan Alberto Poch został aresztowany, gdy siedział za sterami wakacyjnego odrzutowca na lotnisku w Walencji.

W maju 2011 roku trzech byłych policjantów: Enrique Jose De Saint Georges, Mario Daniel Arru i Alejandro Domingo D’Agostino, zostało aresztowanych po tym, jak oskarżono ich o stworzenie załogi lotu śmierci w 1977 roku, w którym zginęły dwie członkinie organizacji Matki z Plaza de Mayo.

W sumie oficjalna liczba zabitych podczas brudnej wojny wynosi około 13 tys. osób, ale wielu uważa, że rzeczywista liczba jest prawdopodobnie bliższa 30 tysiącom.

Źródło: HistoryHit.com

2 Comments

  1. Sama metoda nie jest odosobniona, Francuzi w Gujanie zmodyfikowali ją o znacznie większy poziom brutalności – przed zrzuceniem betonując nogi ofiar w wiadrze. Ofiara siedziała czekając na swój lot nie raz kilkanaście godzin, zanim cement związał i była w pełni świadoma co z nią będzie i jak zginie. Różnica między Argentyńczykami a Francuzami jest też taka, że francuzi mordowali ludzi, a argentyńczycy komunistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *