Najstarsza znana wiadomość w butelce znaleziona w Australii

beach bottle cold daylight

W 1886 roku marynarze z niemieckiego barku o nazwie Paula wyrzucili do wody butelkę z wiadomością , setki mil od zachodniego wybrzeża Australii.

Sto trzydzieści jeden lat później obywatelka Perth natknęła się na butelkę na australijskiej wyspie Wedge Island.

Uważa się, że jest to najstarsza znana wiadomość w butelce, pod względem czasu, jaki upłynął od momentu jej napisania do momentu jej znalezienia. Przed tym odkryciem Guinness World Records twierdził, że najstarsza wiadomość miała 108 lat i została znaleziona w Niemczech w 2015 roku.

Australijscy, niemieccy i holenderscy badacze współpracowali, aby zweryfikować autentyczność notatki – zgodnie z raportem Western Australia Museum.

Tonya Illman spacerowała po wydmie w styczniu, kiedy zauważyła starą butelkę. – Podniosłam ją, myśląc, że będzie ładnie wyglądać na wystawie w moim domu – mówi Illman, zgodnie z relacją na stronie internetowej jej męża.

Butelka nie miała korka i była częściowo wypełniona wilgotnym piaskiem. Wkrótce potem dziewczyna syna Illman wysypała zawartość i znalazła ciasno zwinięty liścik przykryty kawałkiem sznurka.

Według relacji, notatka była zbyt wilgotna, by ją otworzyć. Grupa poczekała, aż wyschnie i ze zdumieniem zauważyła, że jest to starannie napisany odręcznie list w języku niemieckim.

– Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy był roku, 18__ – powiedział mąż Illman, Kym. – Wydawało nam się całkowicie nieprawdopodobne, że notatka i butelka mogły przetrwać tak długo, a następnie być tak łatwo odnalezione.

Para skontaktowała się z Western Australia Museum, które postanowiło zbadać i uwierzytelnić dokument.

– Niezwykłe znaleziska wymagają solidnych dowodów na ich poparcie, więc skontaktowaliśmy się z kolegami z Holandii i Niemiec, aby uzyskać więcej informacji – oznajmił w oświadczeniu Ross Anderson, asystent kustosza Muzeum Archeologii Morskiej.

Wiadomość ta nie jest jednak żadnym SOS ani listem miłosnym.

Jest on powiązany z dużym niemieckim eksperymentem morskim przeprowadzonym w latach 1864-1933 w celu lepszego poznania prądów oceanicznych, poinformowało muzeum w raporcie z badań.

– Tysiące butelek zostało wyrzuconych do oceanów z niemieckich statków, a każda z nich zawierała formularz, na którym kapitan zapisywał datę jej wyrzucenia, dokładne współrzędne w tym czasie, nazwę statku, jego port macierzysty i trasę podróży – stwierdzili naukowcy. – Na odwrocie proszono znalazcę o napisanie, kiedy i gdzie butelka została znaleziona i zwrócenie jej do Niemieckiego Obserwatorium Marynarki Wojennej w Hamburgu lub najbliższego niemieckiego konsulatu.

Zwrócono ponad 600 karteczek z wiadomościami, choć minęło sporo czasu – według muzeum „ostatnia butelka i notatka zostały znalezione 7 stycznia 1934 roku w Danii”.

Naukowcy skontaktowali się z Niemiecką Agencją Morską i Hydrograficzną, która stwierdziła, że pismo na notatce dokładnie odpowiada pismu w dzienniku pokładowym. Dziennik ten wskazuje, że butelka została wyrzucona ze statku na tej trasie.

Niemiecka agencja rządowa stwierdziła, że szczegółowe informacje na temat statku i jego trasy „nie są łatwo dostępne dla opinii publicznej”, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby przedmiot był fałszywy.

Butelka po ginie – holenderskiej marki Daniel Visser & Zonen – jest również zgodna z butelkami produkowanymi przez firmę w tamtym czasie, stwierdzili holenderscy naukowcy.

W raporcie z badań stwierdzono, że butelka prawdopodobnie dotarła do zachodnich wybrzeży Australii w ciągu roku od wyrzucenia jej za burtę. Tam „najpewniej spędziła większość swojego życia zakopana w warstwie wilgotnego piasku, dzięki czemu zachowała się tak dobrze, a okres niedawnego odsłonięcia pozwolił na przypadkowe odkrycie jej przez znalazców”.

– To było najbardziej niezwykłe wydarzenie w moim życiu – dodała Tonya Illman. – Pomyśleć, że ta butelka nie była dotykana przez prawie 132 lata i jest w idealnym stanie, pomimo żywiołów, aż trudno w to uwierzyć. Wciąż się trzęsę.

Źródło: NPR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *