Przykra historia Andreasa Mihavecza i jego rekordu Guinnessa

piwnica, więzienie

Zdrowe ludzkie ciało może przetrwać do 21 dni bez jedzenia i znacznie krócej bez wody – choć zdarzały się pewne wyjątki. Andreas Mihavecz, niestety, musiał przez przypadek przekonać się o granicach możliwości swojego organizmu. W 1979 roku 18-letni wówczas Mihavecz przez pomyłkę trafił do policyjnego aresztu. Według informacji dostępnych na stronie Precision Hydration był pasażerem w wypadku samochodowym, ale nie był odpowiedzialny za sam wypadek. Policja umieściła Mihavecza w celi w piwnicy, a następnie… po prostu o nim zapomniała. Podobno każdy z trzech funkcjonariuszy, którzy brali udział w jego aresztowaniu, myślał, że ktoś inny go wypuścił. Mihavecz przeżył, zlizując skropliny ze ścian więzienia, więc – jeśli można to uznać za rekord przeżycia BEZ WODY – jest to trochę naciągane.

Austriacki nastolatek został znaleziony w stanie bliskim śmierci. Niektóre doniesienia wskazują, że mógł stracić 24 kilogramy w ciągu 18 dni spędzonych w piwnicy, a powrót do zdrowia zajął mu wiele tygodni (jak donosi Opera News). Według Guinness World Records, Mihavecz posiada tytuł „najdłuższego przetrwania bez jedzenia i wody”. Nietrudno się wszak domyślić, że wolałby go nigdy nie zdobyć.

Metoda strajków głodowych dostarczyła nam informacji na temat deprywacji

Ale co tak naprawdę dzieje się z ludzkim ciałem podczas długiego okresu głodu? Według Medical News Today, gdy dana osoba przestaje jeść, jej organizm wykorzystuje własne tkanki jako paliwo, ale działa to tylko przez ograniczony czas. Kilka czynników wpływa na to, jak długo dany osobnik może przetrwać podczas głodu, w tym rozmiar ciała i stan zdrowia. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli chodzi o wodę.

Mahatma Gandhi stosował strajki głodowe jako sposób na protest przeciwko brytyjskim rządom bez użycia przemocy. Jego najdłuższy strajk trwał 21 dni, ale przetrwał dzięki okazjonalnym łykom wody (za pośrednictwem CBC). W 1981 roku Bobby Sands zmarł po 66 dniach strajku głodowego. W tym okresie starał się utrzymywać nawodnienie poprzez codzienne picie wody, jak podaje Irish America.

Podczas strajków głodowych ludzie nadal piją wodę, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla przetrwania. Ogólnie rzecz biorąc, osoba może przetrwać tylko trzy dni bez wody, donosi Medical News Today.

Źródło: grunge.com

3 Comments

  1. Sprawa zakończyła się procesem sądowym, w którym pozwani policjanci oskarżali się nawzajem. Ostatecznie nałożono na nich karę pieniężną w wysokości 4 tysięcy marek niemieckich, gdyż nie było jednoznacznego dowodu na zbrodnicze zaniedbanie i nie udało się wskazać głównego winowajcy. Jednakże dwa lata później sąd cywilny przyznał Mihaveczowi 250 tysięcy szylingów austriackich (około 19 tysięcy euro) odszkodowania

  2. Sołżenicyn opisywał pewną sowiecką zabawę… rosyjscy strażnicy, wygłodniałemu więźniowiowi po wielu dniach niekarmienia dawali rybę wymoczoną w solance, a później z uśmiechem przez kilka dni przyglądali się przez wizjer, jak błaga o wodę i (dosłownie) umiera z pragnienia. Tylko komunizm stoi za śmiercią 100 000 000 ludzi, wyobraźcie sobie ile takich sytuacji i rekordów miało miejsce w gułagach, albo niemieckich katowniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *