Ziemniaki pomagały utrzymać pokój w Europie przez setki lat

Ziemniaki

Ziemniaki stały się tak powszechnym produktem spożywczym na całym świecie, że trudno wyobrazić sobie czasy, w których nie były tak wszechobecne.

Uważa się, że hiszpańscy konkwistadorzy sprowadzili ziemniaki z Ameryki Południowej do Hiszpanii w połowie XV wieku, a sir Walter Raleigh po raz pierwszy wprowadził to warzywo do Irlandii w 1589 roku.

Ziemniak stał się prawdziwą ostoją na początku XVII wieku. Uprawy były powszechne w całej Europie, a nowe badania ujawniły, że to bogate w skrobię warzywo pomogło… utrzymać pokój przez wieki.

Według raportu z 2017 roku, sporządzonego przez zespół amerykańskich ekonomistów z Harvardu, Northwestern University i Uniwersytetu Kolorado (a opublikowanego przez National Bureau of Economic Research), wprowadzenie ziemniaków pomogło ograniczyć konflikty w Europie na minimum 200 lat.

Ekonomiści objęli swoimi badaniami okres od 1400 do 1900 roku, analizując konflikty i ofiary w Europie oraz wpływ upraw i rolnictwa na niezgody i waśnie społeczne.

Wyniki pokazują, że ziemniak znacznie ograniczył przypadki niepokojów społecznych, ponieważ istniała podaż taniego, łatwo dostępnego pożywienia.

Ziemniaki mają większą wartość kaloryczną i były ważnym źródłem pożywienia dla biedniejszych obywateli, a możliwości uprawy oznaczały mniej sporów o ziemię.

– Odkryliśmy, że wprowadzenie ziemniaków trwale zmniejszyło konflikty na około dwa stulecia. Wyniki są napędzane przez redukcję konfliktów cywilnych – stwierdzają autorzy w swoim raporcie.

Badaczy zainspirowały pytania dotyczące rolnictwa i jego wpływu na społeczeństwo poza oczywistymi korzyściami ekonomicznymi.

Raport pomaga w dokładniejszym zbadaniu rolnictwa w historii Europy i może utorować drogę do rozwoju tego sektora w krajach o niższych dochodach jako sposobu na zmniejszenie niepokojów społecznych i poprawę jakości życia.

Źródło: earth.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *