Historia granatów w kształcie piłki do futbolu amerykańskiego

selective focus close up photo of brown wilson pigskin football on green grass

W 1973 roku armia amerykańska stworzyła granat przeciwpancerny, wydrążając piłkę do futbolu (firmy Nerf) i wypełniając ją ładunkami wybuchowymi.

Oficjalne raporty z testów wyjawiają, że prototypowy granat miał taką samą wagę i kształt jak piłka do futbolu amerykańskiego, ponieważ żołnierze byli już zaznajomieni z rzucaniem takowymi.

Regulaminowa waga piłki wynosi około 400 gram, więc inżynierowie postanowili dostosować rozmiar i wagę granatu do tych samych specyfikacji.

Czy to był dobry pomysł?

„Nie zadziałało to zgodnie z założeniami” – można wyczytać w dokumentacji wojskowej.

Choć „piłka-granat” mogła ważyć tyle samo, co zwykła piłka, nie była jednak identyczna. Ponieważ zwykłe piłki są puste w środku, ciężar rozkłada się równomiernie, umożliwiając precyzyjne rzuty. Prototyp był jednak wypełniony wybuchowymi elementami, które nadawały piłce dziki i nieprzewidywalny tor lotu.

Inne piłki-granaty

Amerykańscy projektanci broni często powoływali się na piłki baseballowe podczas projektowania granatów ręcznych.

Biuro Służb Strategicznych (które ostatecznie przekształciło się w CIA) pracowało nad stworzeniem granatów o takim samym rozmiarze i wadze jak piłki baseballowe, aby wykorzystać znajomość tego sportu wśród Amerykanów.

Projektanci nalegali, aby zapalnik był zintegrowany z korpusem granatu i przylegał do kulistego kształtu piłki baseballowej.

Niestety skutkowało to zbyt czułym mechanizmem, który miał tendencję do przedwczesnej aktywacji.

W dzisiejszych czasach

Obecnie wojsko zrezygnowało z prób uzyskania przewagi konkurencyjnej poprzez upodobnienie granatów do wszelakich piłek.

Przez długi czas armia uczyła żołnierzy rzucania granatami jak piłkami baseballowymi lub stosowania metody T, ale ze względu na stale ewoluującą naturę wojny, teraz pozwala żołnierzom używać dowolnej metody, która jest dla nich najbardziej odpowiednia.

Żołnierze mogą używać odniesień do baseballu, ale nie jest to już wspominane w oficjalnej dokumentacji. Zamiast tego wojskowi polegają na ćwiczeniach z atrapami „tradycyjnych” granatów.

Źródło: Ripley’s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *